СУ "М. Драгинов" - мобилна версия

Фараонът и неговият народ

Нови документи към урок №10 по история и цивилизации за 5. клас по новата учебна програма

„Не бъди злобен, бъди добронамерен. Със своите паметници укрепвай любовта към тебе. Умножавай богатствата на поданиците си и те ще ти бъдат благодарни. Уважавай своите служители, пази хората си, укрепвай границите. Твори правда и ще живееш дълго на земята. Пази се да не наказваш несправедливо. Не убивай, това е лошо за тебе. Наказвай с бой или затвор.“
По „Поучение на Ахтой към сина му Мерикара“, XXI в. пр. Хр.

„Издигай младите воини и столицата ще те обича… Умножавай служителите си, дарявай воините си, снабдявай ги с имущество, раздавай им земя и стада. Не прави разлика между знатните и обикновените хора. Приближавай човека до себе си заради делата му… украсявай своята гробница… със своите качества като този, който върши правда. Това е, на което се опира сърцето. Доброто дело на праведника е по-ценно от бика на грешника. Грижи се за бога и той ще ти отвърне със същото.“
По „Поучение на Ахтой към сина му Мерикара“, XXI в. пр. Хр.

„Египтяните се отнасят с внимание към храната си. Хляба си приготвят от пшеница. Напитката, която пият, приготвят от ечемик. Ядат риба, както изсушена на слънце, така и осолена. Осоляват също така и пъдпъдъци, патици и някои дребни птици. Други видове птици и риби консумират печени или варени.“
По „История“, Херодот, V в. пр. Хр.