СУ "М. Драгинов" - мобилна версия

Законникът на Хамурапи

Нови лица към урок упражнение по история и цивилизации за 5. клас по новата учебна програма

Законникът на Хамурапи

Законникът на Хамурапи е записан върху голяма плоча от черна скала (стела).
Цар Хамурапи (1792-1750 г. пр. Хр.)  бил шестият владетел от първата династия на Вавилон. Военните му успехи довели до разширение на ваденията на царството му по поречието на Тигър и Ефрат на север и до Персийския залив на юг.
Законникът на Хамурапи е един от най-старите запазени до днес сборници със закони. Той съдържа 282 праграфа и се съхранява в музея „Лувър“ в Париж, столицата на Франция. Законникът е ценен писмен източник за учените, защото им дава разнообразна информация за живота на вавилонците отпреди близо 3700 г.: вярвания, организация на земеделието, система за наказания на престъпниците, семейство, различни професии, групи в обществото и др.