СУ "М. Драгинов" - мобилна версия

Древните евреи

Нови лица към урок №17 по история и цивилизации за 5. клас по новата учебна програма

Библията – свещената книга на евреите и християни

Първата ? част – Старият завет, описва ранната история и религията на евреите. Еврейската свещена книга се състои от много книги, записани в различни епохи. В тях се разказва за сътворението на света от Бог и за ранната история на евреите. Религиозните предписания в тях са задължителни за евреите. Те съдържат също размисли, поучения и предупреждения на пророците. Новият завет разказва за делата на Исус Христос и неговите ученици. Евреите признават само Стария завет.

Цар Соломон

Цар Соломон управлявал 40 години. Бил добър дипломат, търговец и строител. В Библията бил възхваляван за своята мъдрост, богатство и власт.

Свещеният кивот

В дървения сандък, покрит със злато се пазели скрижалите. Според преданията това бил най-свещеният предмет за евреите, създаден от самия Бог. Служел и като мощно оръжие срещу враговете.