СУ "М. Драгинов" - мобилна версия

Всекидневният живот в Римската империя

Нови документи към урок №37 по история и цивилизации за 5. клас по новата учебна програма

Пиршество на богати римляни

„Най-напред имаше едно прасе, а около него – медени питки и много хубаво приготвени пилешки дреболии; също цвекло и черен хляб. После поднесоха студена баница и горещ мед, в който бяха налели отлично испанско вино. Имаше и лешници – кой колкото иска, и за всекиго по една ябълка. Имаше и едно парче мечешко месо. Накрая дадоха сирене, по един охлюв и дробчета в малки чинийки, пълнени яйца, ряпа, горчица, а в една малка чинийка – курабийки. Донесоха даже и маслини и някои награбиха по три шепи.“
По „Сатирикон“, Петроний, I в.

Училището в Спарта

„Спартанците събирали всички деца, навършили седем години, заедно. Те живеели и се хранели при еднакви условия. На четмо и писмо се учели само с оглед на практическите нужди. Останалото възпитание се свеждало до безпрекословно подчинение, издръжливост и усилия да побеждават в боя. Затова и с напредването на възрастта им тяхното обучение ставало по-сурово. Стрижели им косата до кожа, привиквали ги да ходят боси и да играят заедно, обикновено без дрехи.“
Плутарх, I- II в.